pomiar tlenkuW nocy z soboty na niedzielę, strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku węgla w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Bielsku-Białej przy ul. 11 Listopada.

Przyczyną wezwania straży pożarnej było uruchomienie się czujnika CO zamontowanego w łazience. Ratownicy dokonali pomiaru tlenku węgla w całym mieszkaniu. Jak się okazało tylko w łazience stwierdzono niewielkie stężenie czadu. Lokatorom mieszkania zalecono wykonanie kontroli pieca grzewczego oraz instalacji wentylacyjnej w łazience.

W okresie od 1 października do 29 listopada 2016 r. na terenie woj. śląskiego odnotowano 258 zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla, w 95 przypadkach służby zostały powiadomione po zadziałaniu czujnika CO. Z powyższych statystyk wynika, że prowadzone przez Państwową Straż Pożarną kampanie informacyjne przyczyniają się do wzrostu świadomości Polaków. W czasie prowadzonych działań strażacy coraz częściej spotykają w mieszkaniach czujniki tlenku węgla, które sygnalizują o niebezpieczeństwie. W październiku i listopadzie 2015 roku, Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 15 osób podtrutych czadem, dla porównania w tym roku, w tym samym czasie były ich tylko 4.