czad-i-ogien logo-wybraneDzisiaj rano bielska straż pożarna została wezwana do pomiaru tlenku węgla w bloku przy ulicy Osadniczej w Bielsku-Białej, gdzie załączył się czujnik tlenku węgla.

Strażacy sprawdzili całe mieszkanie, urządzenie pomiarowe nic nie wykazało. Z uwagi, iż był to budynek wielokondygnacyjny, pomiarów dokonano również w sąsiednich mieszkaniach w całym pionie. W trakcie działań ustalono, że w lokalu, który znajdował się dwa piętra wyżej podczas pracy pieca, urządzenie pomiarowe wskazało 100 ppm CO. Przyczyną powstania czadu były najprawdopodobniej panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne – silny wiatr, który spowodował cofnięcie spalin w przewodzie kominowym.

W bieżącym sezonie grzewczym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło kolejną akcję społeczno-informacyjną pt. "Czad i Ogień - obudź czujność", mającą na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożeń związanych z czadem, a także pożarami w budynkach mieszkalnych, które nasilają się zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to urządzenia grzewcze pracują na najwyższych obrotach. Jak pokazują statystyki PSP tylko w ubiegłym roku:

7414 osób trafiło do szpitala w wyniku pożarów i zatrucia tlenkiem węgla

512 osób zginęło w pożarach

50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Dlatego tez po raz kolejny apelujemy, aby dokonywać okresowych przeglądów przewodów spalinowych i wentylacyjnych.