szkoły 2Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej, podjęła się kolejnej inicjatywy mającej na celu podniesienie świadomości bielszczan o zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym i śmiercionośnym tlenkiem węgla. Ty razem, postawiono na edukację najmłodszych.

W 2014 roku Wojewoda Śląski powołał zespół do realizacji programu, mającego na celu edukację w zakresie kształtowania prawidłowych nawyków związanych z bezpiecznym zachowaniem w domu, którego koordynatorem został Śląski Komendant Wojewódzki PSP. Program jest wdrażany w klasach trzecich szkół podstawowych w województwie śląskim.

Program ruszył w listopadzie zeszłego roku w dwóch miastach Katowicach oraz Bytomiu. Wtedy akcją objętych zostało 1372 uczniów klas trzecich z 21 szkół. W obecnym sezonie grzewczym akcję rozszerzono o kolejne cztery miasta. Do akcji przyłączyły się również Gliwice, Chorzów, Ruda Śląska oraz Bielsko-Biała. Łącznie w edukacji weźmie udział ponad 2500 dzieci, z czego sukcesem dla Bielska jest fakt, że większą połowę stanowią trzecioklasiści z bielskich podstawówek.

 

W dniu 20 października w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej przy ulicy Filarowej straż pożarna zorganizowała spotkanie dla wszystkich przedstawicieli bielskich podstawówek. Łącznie w spotkaniu wzięły udział 24 szkoły, z czego 14 zadeklarowało chęć udziału w programie. Pakiety edukacyjne zostaną przekazane do szkół w połowie listopada.

Przygotowany pakiet edukacyjny składa się z podręcznika metodycznego dla nauczyciela i karty pracy (ćwiczeń) dla ucznia "Mądre rady Żarka - psa strażaka". Jest to propozycja zajęć, w czasie których dzieci w formie zabawy będą się uczyć, jak bezpiecznie zachowywać się w domu oraz jakie zagrożenia związane są z tlenkiem węgla i pożarami. Zajęcia z dziećmi nauczyciele będą prowadzić od listopada 2016 r. do marca 2017 r. Na zakończenie programu, do każdej ze szkół zostanie zaproszony strażak, który wręczy dyplomy dzieciom oraz zapozna najmłodszych z codzienną pracą strażaka.

Program ten jest szczególnie ważny dla naszego miasta, gdyż jak pokazują statystyki w ubiegłym sezonie grzewczym 2015/2016 w naszym mieście i powiecie odnotowano największą liczbę osób podtrutych tlenkiem węgla w woj. śląskim. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do programu włączymy również szkoły podstawowe z trenu powiatu bielskiego.

Zdjęcia: KM PSP Bielsko-Biała

szkołyszkoły 1szkoły 3