Mikołaj vs kominiarzDzisiaj po godzinie szóstej rano sześć zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który powstał w kotłowni budynku jednorodzinnego w Wilkowicach. Strażacy ugasili pożar zgromadzonego opału, a następnie sprawdzili pomieszczenia na obecność tlenku węgla. W budynku znajdowało się pięć osób, które na czas prowadzenia działań wyszły na zewnątrz.

W sobotę, 29 października dwa zastępy straży pożarnej zostały zadysponowane do pożaru sadzy w kominie w Szczyrku. Pożar powstał po godzinie 20 w jednym z budynków mieszkalnych. Działania zastępów polegały na wygaszeniu pieca CO, przeczyszczeniu przewodu kominowego wyciorem oraz sprawdzeniu stanu komina, gdyż właściciel przed przyjazdem zastępów próbował sam ugasić pożar wlewając wiadro wody do  komina, co jest niedopuszczalne, ponieważ może spowodować rozerwanie przewodu kominowego. Przypominamy, że pożar sadzy najlepiej gasić piaskiem.

Bielscy strażacy ostrzegają przed pożarami od urządzeń grzewczych. Lato odeszło w zapomnienie. Na dobre rozpoczął się sezon grzewczy. Piece węglowe, gazowe oraz na olej opałowy zostały uruchomione, a w naszych mieszkankach zrobiło się cieplutko. Niestety z tego powodu w okresie jesienno-zimowym następuje znaczny wzrost zagrożenia pożarowego spowodowanego niewłaściwą eksploatacją urządzeń ogrzewczo-kominowych. Co roku straż pożarna odnotowuje groźne pożary, których przyczyną są wady techniczne tych urządzeń, niewłaściwe ich użytkowanie lub nieostrożność osób dorosłych podczas ich obsługi. 

Przypominamy, że w myśl obowiązujących przepisów przeciwpożarowych przewody kominowe podłączone do palenisk opalanych na paliwo stałe powinny być czyszczone minimum cztery razy w roku, natomiast na paliwo ciekłe lub gazowe co najmniej dwa razy w roku. Czynności związane z czyszczeniem przewodów kominowych powinien zrobić fachowiec, posiadając odpowiednie uprawnienia. Podczas wykonywania czyszczenia przewodów kominowych powinno zwrócić się uwagę na szczelność samego komina, przewodów spalinowych oraz drzwiczek wyciorowych.

Drugim mankamentem dosyć często spotykanym, stwarzającym zagrożenie pożarowe to składowanie materiałów palnych na ściankach czynnych przewodów kominów lub w ich obrębie. Największym zagrożeniem i jednocześnie najczęstszą przyczyna powstawania pożarów w okresie jesienno-zimowym jest wypadanie żaru z pieca. Zwróćmy więc uwagę na nie składowanie materiałów palnych w obrębie paleniska pieca i zachowajmy minimalną odległość 50 centymetrów. W przypadku gdy piec ustawiony jest w pomieszczeniu posiadającym podłogę wykonaną z materiału palnego np. deski powinniśmy zadbać, aby przy piecu od strony paleniska lub kominka podłoga powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości 0,3 metra.